Immunosuppressive Therapy in Myocarditis. Circulation Journal: Official Journal of the Japanese Circulation Society. 2015, –(79), 4-7.
Účinek imunosupresivní terapie spočívá v útlumu reakce imunitního systému. Možnosti využití imunosupresiv v léčbě myokarditidy a zánětlivé dilatační kardiomyopatie jsou závislé na přítomnosti viru v tkáni srdeční svaloviny. U pacientů s prokázanou přítomností genetické informace viru v srdeční tkáni nemůže být imunosupresivní terapie indikována. Mohlo by v tomto případě dojít i ke zhoršení stavu pacienta.
Z toho důvodu je imunosupresivní terapie indikována pouze u pacientů, u kterých nebyla prokázána přítomnost genetické informace viru v srdečním svalu. Je také indikována u určitých druhů myokarditidy, např. velkobuněčné a hypersenzitivní eozinofilní nebo u myokarditidy spojené se systémovým onemocněním.
Pro indikaci imunosupresivní terapie je tedy zásadní výsledek endomyokardiální biopsie.
Tento konkrétní výzkum se skládal ze dvou částí – tzv. retrospektivní (zkoumány případy „z minulosti“) a prospektivní studie (pacienti studování průběžně „v přítomnosti“). Zkoumal účinek imunosupresivní terapie u pacientů s chronickou myokarditidou a zánětlivou kardiomyopatií (tento odkaz, konec článku). V těchto studiích byli pacienti rozděleni do dvou skupin – jedna dostávala imunosupresivní terapii (konkrétně prednison a azathioprin) a druhá placebo a standardní léčbu srdečního selhání.
U většiny pacientů ve skupině, která dostávala imunosupresiva, došlo v obou studiích ke zlepšení funkce srdce. Zvýšila se ejekční frakce levé komory a zmenšila se dilatace („rozšíření“) srdečních komor. Ve skupině s placebem se stav pacientů nezměnil nebo se zhoršil.
Autoři výzkumu se snažili vysvětlit účinek imunosupresiv na úrovni buněk. Ve svých závěrech předpokládají, že zlepšení stavu pacientů po imunosupresivní terapii bylo způsobeno útlumem degenerace a smrti buněk, aktivací buněčné proliferace (zvyšování počtu buněk) a vytvořením nových buněčných složek (kontraktilních elementů) důležitých pro správnou funkci a stažlivost (kontraktilitu) srdce.
Léčba imunosupresivy probíhá ve specializovaných centrech. V současné době probíhá klinická studie, zkoumající účinek imunosupresivní léčby zánětlivé kardiomyopatie ve VFN.
Autor úvodního snímku: Edelhart~commonswiki