Zásadní je při léčbě myokarditidy a následné rekonvalescenci přísný klidový režim a výrazné omezení fyzické a sportovní aktivity. Doba tohoto omezení a činnosti, které může pacient po samotné myokarditidě vykonávat, závisí na funkci jeho srdce. Minimální doba, po kterou musí pacient tento režim dodržovat, je 6 měsíců, a to i u pacientů, kteří nemají žádné funkční změny srdce.
Klidovým režimem se myslí omezení fyzické námahy – netahat těžká břemena, nákupy, neprovozovat těžkou práci na zahradě a obecně neprovozovat aktivity, při kterých se člověk zadýchá a unaví. Ke klidovému režimu patří i omezení sportu i rekreačních aktivit minimálně na dobu 6 měsíců. Je možno chodit zpočátku na krátké procházky, které se později postupně prodlužují. Časové omezení sportu a vyšší fyzické zátěže může trvat i déle. Je to závislé na stavu pacienta, funkci srdce a úvaze lékaře.
Klidový režim se u některých pacientů doporučuje po uplynutí zmíněných 6 měsíců od samotné myokarditidy dodržovat dalšího půl roku, i když už ho lze postupně uvolňovat. Komplikace a změny ve funkci srdce se mohou objevit až rok po myokarditidě.
Otázka sexuálního života po prodělání myokarditidy je také velmi individuální. Závisí na stavu a fyzických možnostech člověka – existují méně a více náročné sexuální aktivity (partner, který prodělal myokarditidu, by se neměl zadýchat a unavit).
Doba, kterou by měl člověk po propuštění z nemocnice zůstat doma, je u každého různá a závisí na poradě s lékařem. Pokud se nejedná o velmi fyzicky namáhavé povolání, trvá domácí doléčení podle různých lékařských zdrojů mezi 1 – 3 měsíci. V prvních třech měsících od počátku nemoci totiž dochází k útlumu imunitní reakce a hojení postiženého srdečního svalu a nemoc může přejít do chronické formy (viz tento odkaz).
Mezi další opatření, která je nutno dlouhodobě dodržovat, je i změna stravování a životního stylu. Člověk po myokarditidě by měl dodržovat racionální, pestrou stravu a zásady zdravého životního stylu. Tedy omezit množství soli v jídle, vyhýbat se tučným a mastným jídlům a omezit příjem sladkých jídel. Měl by také výrazně omezit konzumaci alkoholu, který patří k jedné z příčin myokarditidy. Vyvarovat by se měl i kouření.
Není pravdou, že myokarditidou nemohou onemocnět sportovci. Může ji prodělat úplně kdokoliv – ať už je to atlet nebo přístavní povaleč. Tato nemoc je ovlivněna mnoha faktory, které nejsou závislé na sportovních aktivitách člověka. Naopak u sportovců, kteří příznaky myokarditidy dlouho přehlíželi a snažili se je „vyběhat a překonat“ a vyhnout se návštěvě lékaře, má myokarditida dramatičtější průběh a námahou v rané fázi nemoci dochází k až prudkému zhoršení stavu pacienta.
Součástí rekonvalescence a i prevence myokarditidy je vyhnout se lidem s virózou, včetně chřipky, či jinou infekční nemocí (především dýchacích cest a trávicího ústrojí, včetně průjmových onemocnění). Jako ochranná opatření lze použít dezinfekci rukou, případně i obličejovou roušku. Při nákaze je velmi důležité nemoc řádně vyležet a nepřecházet.
S tím souvisí i nutnost přísně dodržovat hygienu, včetně ústní. Bakterie zubních kazů mohou také být příčinou myokarditidy.
Důležité je také minimalizovat vystavení se klíšťatům – nosit dlouhé kalhoty a tričko s dlouhými rukávy a používat repelent. Nejlepší je vyhnout se ohniskům výskytu.
Velmi podstatné je i nepřeceňovat své fyzické možnosti, nenechat se „vyhecovat“ k nějakému riskantnímu chování. Člověku po myokarditidě to může velmi uškodit. S tím také souvisí dodržování zásad bezpečného sexu (kondomy) a vyvarovat se užívání drog.
Doporučena je i vakcinace proti infekčním onemocněním. Jak si můžete přečíst v článku Příčiny, myokarditida může být vyvolána vskutku velkým množstvím původců a je výhodné jejich nákaze předcházet – alespoň tam, kde vakcína existuje.
Součástí rekonvalescence jsou samozřejmě i návštěvy u lékaře, včetně tzv. ergometerie. Pacient šlape na speciálně upraveném kole. Zároveň je mu snímáno EKG, podle kterého lékaři poznají, jak se srdce chová při zvýšené zátěži. Mnohdy je nutná multioborová spolupráce – nejčastěji kardiologie a imunologie.
Nejzásadnější je v rekonvalescenci a prevenci myokarditidy sebekázeň – řídit se doporučeními lékařů a dodržovat výše popsaná opatření a klidový režim po celou dobu jeho délky. Mé osobní doporučení je – za případné, třeba i celoživotní komplikace a problémy Vám nedodržování minimálně těch šesti měsíců klidu a dalších opatření nestojí. Lepší půl roku klidového režimu než celoživotní problémy a třeba i úplný zákaz některých činností, včetně sportu.
Jedná se často o závažné onemocnění, v některých případech život ohrožující, bohužel někdy i smrtelné, proto jej není dobré podcenit.