Elektrokardiograf je přístroj, který zaznamenává časové změny elektrického potenciálu („elektrického vedení“) způsobené srdeční aktivitou. Záznam těchto změn se nazývá elektrokardiogram (EKG). Změny elektrické srdeční činnosti zodpovídají za mechanický („samovolný“) a koordinovaný („vyladěný“) stah jednotlivých částí srdce. Elektrický impuls vzniká v srdci v sinoatriálním (SA) uzlu, který se nachází v zadní části pravé síně, odtud elektrický impuls postupuje stěnami síní do atrioventrikulárního (AV) uzlu, jenž se nachází na bázi (na obrázku 4 v horní části) mezikomorové přepážky (stěny mezi levou a pravou komorou). Odtud se elektrický impuls šíří přes Hisův svazek do dvou Tawarových ramének a Purkyňových vláken, kterými je elektrický impuls rozveden do veškeré svaloviny srdečních komor. Tímto elektrickým impulsem (tzv. depolarizací srdeční svaloviny) se dosáhne koordinovaného („vyladěného“) optimálního stahu síní a následně i komor (viz obrázek 4).
Obrázek 4: Převodní systém srdeční (autor: Icewalker)
Elektrokardiograf tuto činnost zaznamenává a převádí ji do podoby EKG křivky, která se rozděluje na několik vln a úseků (segmentů):
Obrázek 5: EKG křivka (autor: Agateller – Anthony Atkielski); v české literatuře se místo úseku PR užívá častěji úsek PQ
Ve skutečnosti vypadá EKG zápis tak, jak ukazuje obrázek 6.
Obrázek 6: Normální (fyziologický) EKG záznam (autor: Bionerd)
První část EKG křivky je záznam změny elektrických potenciálů („elektrické činnosti srdce“) snímaných z končetin (svody I – III a svody aVR, aVL a aVF) a druhá ze svodů, snímaných z hrudníku (svody V1 – V6), viz obrázek 7.
Obrázek 7: Končetinové a hrudní svody V1 – V6 (autoři zleva: Medic a Adnav)
Při myokarditidě jsou na EKG křivce nalézány různé změny. Žádná z nich ale není pro myokarditidu zcela typická, nález může být na EKG u pacientů s myokarditidou proměnlivý. Někdy mohou být na EKG křivce změny jako při infarktu myokardu nebo známky perikarditidy (zánět vnějšího srdečního obalu).
Nejčastější změny najdete ilustrované na následujících EKG záznamech.
Při myokarditidě se na EKG objevují různé změny. K nejčastějším z nich patří nález negativních vln T. Tento nález bývá označován jako inverze („obrácení“) T vln, které jsou na EKG zaznamenány v opačné poloze, než ve které by měly být (viz obrázek 8 a můžete porovnat s obrázkem 5 a 6).
Obrázek 8: EKG záznam – T vlny (autor: Pediatrická klinika FN Motol)
Častou změnou na EKG při myokarditidě je také tzv. elevace nebo deprese ST úseku (viz obrázky 9 a 10).
Obrázek 9: EKG záznam – ST elevace (autor: Pediatrická klinika FN Motol)
Za normálních okolností by kmit S měl být hlubší než kmit Q a ST úsek by měl být ve stejné rovině s PQ úseku. Při elevaci ST úseku ale dochází k „vyvýšení“ tohoto úseku nad PQ úsekem. U deprese ST úseku je naopak tento úsek pod úrovní PQ úseku.
Obrázek 10: ST elevace (autor: Bron 766)
U myokarditidy mohou být na EKG křivce nalezeny dále tachyarytmie (tachykardie), zrychlený srdeční rytmus i v klidu. Tep může být pravidelný, ale i nepravidelný. Mohou být zachyceny různé typy extrasystol (mimořádné elektrické impulzy, elektrické impulzy „navíc“ – např. tzv. QRS komplexu – viz porovnání obrázek 5), které mohou vznikat jak v síních, tak i komorách. Dále mohou být pozorovány atrioventrikulární (AV) blokády, kdy některé elektrické impulsy ze síní nejsou „správně převedeny“ přes AV uzel nebo Hisův svazek dále do komor (viz porovnání obrázek 4). Případně může tato porucha nastat níže v srdečních komorách v podobě blokády Tawarových ramének (viz úvod k EKG a obrázek 4 – Převodní systém srdeční).
Někdy také dochází ke změnám v QRS úseku, který se rozšíří, dále se mohou objevit změny PQ úseku a Q vlny, případně jiné známky toho, že došlo ke změně ve funkci a struktuře srdce (např. ztluštění srdečního svalu).
Celkově se dá říci, že EKG křivka myokarditidu nediagnostikuje, ale je součástí diagnostiky a v průběhu onemocnění zachycuje vývoj a případné komplikace choroby (záchyt arytmií, možné perikarditidy).
EKG křivka nerozliší závažnost poškození srdečního svalu, ale pomůže v diagnostice a při monitorování arytmií.
Některé druhy arytmií mohou přervávat i po samotné myokarditidě, často ale vymizí samy.
Autor úvodního snímku: Agateller – Anthony Atkielski