Slovo autora/About

Vážení a milí návštěvníci webových stránek www.myokarditida.cz, jmenuji se Jan Habásko a jsem zakladatelem a správcem tohoto webového průvodce, určeného pacientům s diagnostikovanou myokarditidou a jejich rodinám a blízkým. Jsem studentem Gymnázia Jana Nerudy v Praze a sám jsem myokarditidou onemocněl, proto vím, v jaké situaci se nyní nacházíte a jak se cítíte.

Upozornění/Warning

Přístupem na stránky www.myokarditida.cz souhlasíte s následujícími podmínkami. Pokud nesouhlasíte, stránky prosím opusťte. Vyhrazuji si právo tyto podmínky kdykoliv změnit a učiním vše potřebné pro to, abych Vás o této změně informoval. Přesto je vhodné tyto podmínky průběžně sledovat vzhledem k tomu, že používáním www.myokarditida.cz s nimi souhlasíte:

Příběhy/Stories

V této speciální kategorii si můžete přečíst příběhy lidí, kteří onemocněli myokarditidou. Příběhy budou na stránky přidávány postupně. Pokud se i Vy chcete podělit o svůj příběh, napište jej na mail: info@myokarditida.cz.

banner

Diagnostika a možnosti léčbyŽivot s myokarditidouVýzkumPříčinyPříznaky
mri

Diagnostika

Diagnostika myokarditidy patří k nejsložitějším. Zatím neexistuje specifické vyšetření, které by ji diagnostikovalo. K diagnostikování se využívá množství různých vyšetření – EKG, ECHO, magnetická rezonance, RTG, laboratorní vyšetření (troponinu, myoglobinu aj.) atd. Diagnostika původce je u této nemoci velmi obtížná. Využívá se kultivace a virové serologie, případně PCR. Mnohdy se původce nepodaří vypátrat, vyšetření mohou vyjít i falešně negativní. Více informací naleznete na tomto odkazu.

Možnosti léčby

Léčba myokarditidy je v současnosti především podpůrná a symptomatická. Celosvětově se ovšem výzkumná pracoviště snaží najít kauzální léčbu (léčbu původce), která je obtížná. Některé postupy již v klinické praxi fungují, ale stále se zkoumají. Tato snaha je spojena i s faktem, že je myokarditida považována za nejčastější příčinu vzniku dilatační (zánětlivé) kardiomyopatie, kde počet nových případů každoročně roste. Léčba sestává především z léčby případného srdečního selhání a imunologické léčby. Více informací naleznete na tomto odkazu.

Život s myokarditidou

Zásadní je při léčbě a rekonvalescenci přísný klidový režim a výrazné omezení fyzické a sportovní aktivity. Doba tohoto omezení a činnosti, které může pacient vykonávat, závisí na funkci jeho srdce. Minimální doba, po kterou musí pacient tento režim dodržovat, je 6 měsíců, a to i u pacientů, kteří nemají žádné funkční změny srdce. Mnohdy je při rekonvalescenci nutná multioborová spolupráce, hlavně kardiologie a imunologie. Jedná se často o závažné onemocnění, v některých případech život ohrožující, bohužel někdy i smrtelné, proto jej není dobré podcenit. Více informací naleznete na tomto odkazu.

zivot s myokarditidou

Čeho se vyvarovat

 • Namáhavých fyzických aktivit a stresu
 • Sportování
 • Konzumaci alkoholu a kouření
 • Nezdravého životního stylu
 • Virovým a průjmovým onemocněním
 • Nesnažit se žádnou nemoc přechodit
 • Nepřeceňovat své možnosti
myokarditida lecba

Aktuality

V této kategorii naleznete nejnovější výzkumy z oblasti myokarditidy, které se týkají  jejího průběhu, diagnostiky či léčby. Novinkou v oblasti diagnostiky myokarditidy je u magnetické rezonance tzv. T2 mapping – více informací naleznete již brzy na tomto odkazu. V léčbě myokarditidy je velmi diskutovanou možností léčby, především u pacientů s chronickou myokarditidou/zánětlivou kardiomyopatií, interferon beta a zkoumají se i další metody. Více informací najdete na tomto odkazu.

Slovo lékařů

Kategorie Slovo lékařů je složená z rozhovorů a příspěvků lékařů a odborníků z různých oborů medicíny, kteří se diagnostikou, léčbou a výzkumem této nemoci zabývají. Více informací naleznete na tomto odkazu.

Příčiny

Myokarditida (zánět srdečního svalu) může mít množství příčin – viry, bakterie, kvasinky, toxiny, jiná (nejčastěji autoimunní) onemocnění atd. Většinou se jedná o původce, kteří nejčastěji způsobující nemoci trávicího a/nebo dýchacího ústrojí. Častokrát myokarditidě předchází nějaké podobné onemocnění, ale není to pravidlem. Mezi nejčastější původce této nemoci patří viry – především tzv. enteroviry, adenoviry, parvovirus B19, lidský herpes virus 6 (HHV-6), cytomegalovirus (CMV), virus chřipky, virus Epsteina-Baarové (EBV) a mnohé další.

V některých případech může být myokarditida vyvolána bakterií. V České republice je to nejčastěji Borrelia burgdorferi, bakterie způsobující lymskou boreliózu. Pokud je myokarditida u pacienta způsobena touto bakterií, nazývá se jako lymská myokarditida či karditida. Parazité, prvoci a kvasinky jsou příčinami myokarditidy především v rozvojových zemích. Mezi časté původce myokarditidy patří i některé toxiny, hlavně alkohol a kokain. Více informací naleznete na tomto odkazu.

Skupiny původců

 • Viry
 • Bakterie
 • Parazité a prvoci
 • Kvasinky
 • Léky a toxiny
 • Autoimunní nemoci

Příznaky

Příznaky jsou u každého pacienta s myokarditidou individuální a různé. Většině prvních příznaků předchází dřívější infekční onemocnění, nejčastěji dýchacího nebo trávicího ústrojí. Příznaky, které pacient pozoruje, jsou chřipce podobné. Mohou mít až nezvykle rychlý nástup. Třetina lidí si stěžuje na bolesti na hrudi, konkrétně za hrudní kostí a v jejím okolí. Bolest je ostrá, píchavá, bodavá a mačkavá. Příznaky nemoci, včetně bolesti na hrudi, mohou – ale nemusí připomínat infarkt myokardu. Více informací naleznete na tomto odkazu.

myokarditida priznaky

Nejčastější příznaky

 • Dušnost a pocit bušení srdce
 • Bolest na hrudi, bolest svalů a kloubů
 • Horečka nebo zvýšená teplota
 • Bledost, pocení a únava
 • Nevolnost a nechutenství
 • Otoky kolem kotníků, otoky bérců