Definice myokarditidy
Myokarditida je onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému poškození srdečního svalu (myokardu). Zánět se vyskytuje buď jen na některých místech (tzv. ložiscích) srdečního svalu, nebo v celém srdečním svalu (difuzní zánět). Zánět je vyvolaný nejčastěji virovým původcem. Dochází při něm k poškození a odumírání buněk srdečního svalu.
Průběh myokarditidy může být u jednotlivých pacientů různý (může proběhnout i bez příznaků – asymptomaticky), má u každého člověka jiný nástup a průběh, a proto jsou pacienti s myokarditidou léčeni individuálně – různými způsoby. Jedná se ovšem o závažné a v některých případech život ohrožující onemocnění.
Diagnostika myokarditidy patří v kardiologii k těm nejsložitějším. Neexistuje prozatím jediné specifické vyšetření, které by myokarditidu diagnostikovalo. K diagnostice je vždy potřeba souboru vyšetření (viz tento odkaz). Myokarditida může být mylně diagnostikována jako infarkt myokardu či jako jiná ischemická choroba (ischemie – nedokrvení).
Léčba myokarditidy spočívá především v léčbě komplikací a symptomů. Léčba příčiny myokarditidy je vzhledem k velkému počtu původců a odlišnému průběhu onemocnění obtížná. (viz kategorie Diagnostika a léčba – podkategorie Možnosti léčby a kategorie Výzkum).
Výskyt myokarditidy (epidemiologie)
Výskyt myokarditidy se obtížně zjišťuje a odhady se různí. Ročně myokarditidu postihne zhruba 20 – 170 lidí z miliónu ročně. Častěji se jedná o muže, nejspíše kvůli pohlavnímu hormonu testosteronu.
Více informací o vývoji a průběhu myokarditidy najdete na tomto odkazu.
Autor úvodního snímku: Wapcaplet, Yaddah, Wnauta