Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému poškození srdečního svalu (myokardu). Zánět se vyskytuje buď jen na některých místech (tzv. ložiscích) srdečního svalu, nebo v celém srdečním svalu (difuzní zánět). Zánět je vyvolaný nejčastěji virovým původcem. Dochází při něm k poškození a odumírání buněk srdečního svalu.
Průběh myokarditidy může být u jednotlivých pacientů různý (může proběhnout i bez příznaků – asymptomaticky), má u každého člověka jiný nástup a průběh, a proto jsou pacienti s myokarditidou léčeni individuálně – různými způsoby. Jedná se ovšem o závažné a v některých případech život ohrožující onemocnění.
Diagnostika patří v kardiologii k těm nejsložitějším, protože zatím neexistuje žádné rychlé vyšetření, které by ji stoprocentně potvrdilo. K její diagnostice je vždy potřeba souboru vyšetření (viz kategorie Diagnostika a léčba). Myokarditida bývá proto často zaměňována s infarktem myokardu či jinou ischemickou chorobou…
Myokarditida může být vyvolána velkým množstvím infekčních i neinfekčních původců. Ve většině případů (až 95%) je vyvolána některým z virů, méně často bakteriemi (v našich podmínkách nejčastěji Borellia burgdorferi, která je přenášena klíšťaty a způsobuje lymeskou boreliózu, myokarditida způsobená touto bakterií se proto nazývá lymeská), parazity (hlavně v Jižní a Střední Americe) a vzácně kvasinkami, toxiny a léky (v tomto případě se jedná o tzv. hypersenzitivní eozinofilní myokarditidu) nebo jsou důsledkem jiného, nejčastěji autoimunního onemocnění…
Nejčastějšími původci zánětu srdečního svalu jsou různé viry, přičemž každý poškozuje srdeční sval odlišným způsobem. Méně často mohou myokarditidu vyvolat i bakterie, kvasinky, parazité, toxiny, léky nebo může být myokarditida komplikací jiného, nejčastěji autoimunního onemocnění (viz kategorie Příčiny).
U virové myokarditidy se poškození srdečního svalu vyvíjí během několika za sebou jdoucích fází a pacient při něm prochází až třemi fázemi onemocnění.
První fáze myokarditidy je spojena s virémií, kdy jsou buňky srdečního svalu poškozeny samotným virem, který srdeční buňky nebo buňky cév v jejich okolí napadá, využívá je ke svému množení a tím je poškozuje a ničí.
Do druhé fáze onemocnění se pacient dostává po několika dnech (cca po čtyřech) od průniku viru do srdečních buněk. Imunitní systém rozpozná virus…
Myokarditida se dělí do několika forem. Klasifikace typů myokarditidy se průběžně upravuje. Nejpoužívanější je tzv. klinicko-patologické rozdělení, které kombinuje pozorovaný průběh onemocnění pacienta s nálezem na jeho srdečním svalu…
Na této stránce najdete slovníček pojmů, zkratek a hesel užívaných v lékařství. Pokud byste k němu měli nějaké připomínky, napište je prosím na info@myokarditida.cz.