Znalosti o myokarditidě, její diagnostika a léčba prošly v posledních letech velkým rozvojem. I přes tuto skutečnost mají pořád lékaři o tomto onemocnění, jeho průběhu, diagnostice a léčbě omezené znalosti a možnosti. Proto léčba myokarditidy, hlavně té chronické (případně zánětlivé kardiomyopatie – ke konci článku) sestává především z podpůrné a symptomatické léčby, kdy se léčí komplikace onemocnění (arytmie a srdeční selhání). Obecně je třeba odlišit léčbu akutního stavu a léčbu chronického srdečního selhání.
Celosvětově se různá výzkumná kardiologická pracoviště snaží najít kauzální léčbu myokarditidy (léčbu cílenou na přímého původce myokarditidy), která je velmi obtížná. Některé postupy jsou již do klinické praxe zavedeny, ale jsou zatím stále zkoumány. Snaha výzkumných pracovišť najít kauzální léčbu je spojena i s faktem, že je myokarditida považována za nejčastější příčinu vzniku dilatační, respektive zánětlivé kardiomyopatie, kde počet nových případů každoročně roste.
Značným problémem v léčbě myokarditidy (hlavně jejího původce), především chronické formy, je již zmíněná omezená znalost průběhu onemocnění. Někdy také není ještě zcela vyjasněn princip účinku některých léků a situace je komplikovaná i faktem, že se výzkumy, zaměřené na léčbu myokarditidy nebo zánětlivé kardiomyopatie, někdy ve svých závěrech rozcházejí.
Léčba původce zánětu srdečního svalu není jednoduchá už jen z toho důvodu, že může být vyvolána velkým množstvím původců (viz tento odkaz), přičemž každý z nich srdeční sval napadá a poškozuje jiným způsobem. (viz tento odkaz).
Při snaze léčit myokarditidu, ať už mluvíme o léčbě chronické myokarditidy, zánětlivé kardiomyopatie nebo celkově o léčbě původce myokarditidy, musí lékaři brát v úvahu ještě mnoho dalších skutečností. Kromě původce nemoci berou v úvahu i to, k jak velkému poškození srdečního svalu při zánětu došlo. Čím větší poškození, tím může mít léčba menší účinek. Významnou roli hraje také, po jak dlouhé době je myokarditida nebo při jejím „prošvihnutí“ chronická myokarditida nebo zánětlivá kardiomyopatie diagnostikována (i když je myokarditida včas diagnostikována, může se u některých pacientů rozvinout chronická forma nemoci). Výsledek léčby je také ovlivněn i tím, jaké má srdeční sval možnosti „opravy“ po zánětu – jestli se v srdci vytvoří takové množství zajizvení (zjizvení; fibrózy), které pak ovlivňuje jeho funkci. Podstatné je i to, jak se zachová při zánětu imunitní systém, tedy jestli přejde do chronické stimulace atd. (viz tento odkaz nebo kategorie Myokarditida – Vývoj a průběh myokarditidy), případně jestli v těle pacienta budou i po samotné myokarditidě nadále přetrvávat protilátky proti myozinu (viz tento odkaz) a celkově zda se u člověka rozvinou autoimunní problémy (imunitní systém napadá a vytváří protilátky proti vlastním tkáním).
Léčbu původce myokarditidy ztěžují i další skutečnosti, včetně nutnosti veškeré výsledky výzkumu důkladně prověřit. Novinky z výzkumu symptomatické a především kauzální léčby myokarditidy naleznete v podkategorii Aktuality (kategorie Výzkum).
Autor úvodního snímku: Madprime