MUDr Lenka Roblová je lékařkou na II. interní klinice kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. Je taktéž jednou z odbornic pracujících v Centru pro choroby myokardu a perikardu téže kliniky.
Vážená paní doktorko, mohla byste nám prosím říci nějaké informace o Vašem profesním životě?
Po absolvování lékařské fakulty (1. LF UK) jsem nastoupila v kardiocentru ve svém rodném městě v Českých Budějovicích, nyní již 2,5 roku pracuji na II. interní klinice VFN, kde se věnuji zejména problematice kardiomyopatií a echokardiografii.
Jak často se ve své klinické praxi setkáváte s případy myokarditidy a zánětlivé kardiomyopatie?
V naší ambulanci kardiomyopatií, potažmo na oddělení, léčíme cca 5 pacientů měsíčně.
Podle údajů ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) stoupl počet případů myokarditidy v porovnání s dobou před 10 lety o více než 60 %. Vidíte pro tento vzestup nějaké vysvětlení?
To je pravda, jistě se na tom bude podílet lepší diagnostika, a to zejména magnetická rezonance, která je zlatým standardem v neinvazivní diagnostice myokarditid. Nejspíše hraje roli i lepší informovanost a povědomost o tomto onemocnění mezi lékařským personálem.
Je péče o pacienty s myokarditidou a zánětlivými onemocněními srdce obecně něčím specifická?
Obecně je doporučena restrikce fyzické aktivity po dobu 6 měsíců či do ústupu zánětu či restituce (pozn. redaktora: „obnovení“) funkce levé komory, v případě selhání levé komory je pak podávána standardní farmakoterapie srdečního selhání (ACE-inhibitory, beta-blokátory, diuretika …). Ohledně specifické léčby není situace zcela jasná, shoda panuje u obrovskobuněčné, eozinofilní myokarditidy a u sarkoidózy, kde je jasně indikována imunosupresivní léčba. (pozn. redaktora: pro bližší vysvětlení některých pojmů klikněte na modře podbarvená slova)
Jaká jsou dle Vašeho názoru největší úskalí ve výzkumu diagnostických a terapeutických metod myokarditidy a zánětlivé kardiomyopatie?
Hlavním problémem je dle mého názoru rozmanitost etiologie myokarditid, navíc je diagnózou histologickou a k definitivní diagnóze myokarditidy je nutné provedení endomyokardiální biopsie, což není pravidlem a provádí se pouze ve specializovaných centrech. Navíc u lehčích forem myokarditid bez poruchy funkce levé komory či maligních arytmií není endomyokardiální biopsie ani indikována.
Jaký je Váš názor na stránky www.myokarditida.cz? Doporučila byste je? Případně pro koho by dle Vašeho názoru mohly být přínosné?
Zmiňované stránky mě opravdu mile překvapily, jsou přehledné, s aktuálními informacemi. Myslím si, že jsou velice přínosné pro veřejnost i lékaře, a tudíž je mohu vřele doporučit.
Autor úvodního snímku: MUDr. Lenka Roblová